Drewniak przy ulicy Zagajnikowej, włączony przed laty do "Wohngebiet der Juden".
Przeszukując sieć, znalazłem archiwalne zdjęcie z Marysina, zrobione również na ulicy Zagajnikowej (w tle widoczna wieża kościoła przy ulicy Kolińskiego). Na fotografii widać liczną grupę dzieci "skazanych" na śmierć w ramach "wielkiej szpery" we wrześniu 1942 r. Deportowani zaraz miną budynek kościoła pw. Opatrzności Bożej i wyruszą do Chełmna w swoją ostatnią podróż...
Na końcu ulicy, po lewej stronie widać zarys dawnego kina przy ulicy Zagajnikowej 1. Po wojnie działało w nim studio należące do łódzkiej szkoły filmowej. Budynek został zburzony w 2011r. W czasie okupacji w "kinie" Radegast mieścił się magazyn oraz punkt zborny. Budynek zachował się także na kilku kolorowych slajdach Geneweina. Na jednym z nich (opisanym - L'Stadt-Getto Kohlenverkauf) widać skład węgla oraz południową ścianę "kina".
Cytując Kronikę Getta Łódzkiego, "Sprawozdanie dzienne z niedzieli 13 lutego 1944 r.":
Prezes otrzymał od Zarządu Getta polecenie zlikwidowania magazynu „kina” Radegast. Władze zamierzają zgromadzić w tym obiekcie grupy robotników, gotowych do wyjazdu (po kąpieli i dezynfekcji). Jednak nie jest jeszcze pewne, czy obiekt wykorzystany zostanie do tego właśnie celu, ponieważ Prezes znalazł lepsze rozwiązanie. Warunki zakwaterowania w tym kinie nie byłyby najlepsze, dlatego Prezes zaproponował przeznaczenie na ten cel innych obiektów na Marysinie (byłych domów wypoczynkowych)."
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz