Park Staromiejski

Pomnik do gry w piłkę, Pomnik Dialogu, Pomnik Dekalogu... w parku Staromiejskim.



Park Staromiejski położony jest w miejscu dawnej zabudowy Starego Miasta, zburzonej w czasie okupacji. Nieistniejąca dziś ulica Nad Łódką wyznaczała południową granicę getta. Na fotografii róg ul. Nad Łódką i Zgierskiej (dziś Nowomiejskiej).



"W lutym 1941 z nakazu władz okupacyjnych Referat Prac Publicznych Przełożonego Starszeństwa Żydów przystąpił do rozbiórki przyległych do getta domów położonych pomiędzy ulicami: Zachodnią, Ogrodową, Północną, Nad Łódką, Wolborską oraz granicą getta, zabudowany 35 dużymi, w tym i czteropiętrowymi, budynkami, halą targową... i szeregiem mniejszych murowanych domów mieszkalnych... Roboty te zakończono w sierpniu 1942 r. Na określenie tych robót w getcie przyjęła się krótka nazwa Abbruch (z niem. burzenie)." *

Efekt tych prac widoczny jest na kilku przeźroczach Geneweina. Składając po dwie fotografie, możemy uzyskać namiastkę obrazu panoramicznego.

Widok na fragment Starego Miasta (dziś park Satromiejski). Fotografie zostały wykonane prawdopodobnie u zbiegu dzisiejszej ulicy Solnej i Północnej. Poniżej skrzyżowanie Ogrodowej i Nowomiejskiej.

Szukając łódzkich śladów, można znaleźć w internecie zdjęcia Łodzi z lotu ptaka zrobione przez niemiecki samolot w maju 1942 roku. Na jednym z nich widać południową część getta z charakterystycznym pustym terenem po rozbiórkach, dzisiejszym parkiem. Wytężając wzrok można zlokalizować mosty nad ulicą Zgierską i Limanowskiego, Stary Cmentarz Żydowski przy ulicy Wesołej, baraki na Bałuckim Rynku, na samym dole zdjęcia charakterystyczny ośmiokątny Plac Wolności.



*Kronika Litzmannstadt Getto 1941-1944, Tom V Suplementy, s. 271

3 komentarze:

  1. świetny blog, fajny pomysł z panoramkami. Jakiś czas temu zmontowałem panoramę terenu dzisiejszego parku z kadrów niemieckiej kroniki propagandowej: http://i.imgur.com/DscRZ.jpg?1

    pozdrawiam,
    stef (http://refotografie.blogspot.com)

    OdpowiedzUsuń
  2. propsy!!!!!
    tez sie dolaczam do powyzszego komentarza. bede sledzic blog sama sie interesuje stara Lodzia

    OdpowiedzUsuń
  3. Najbardziej zaciekawiło mnie to zdjęcie niemieckiej szczeliny przeciwlotniczej(Luftschutz-Deckungdgraben). Schronami jak i obroną przeciwlotniczą interesuję się od kilku lat dlatego był bym wdzięczny za inne fotki na których widać tego typu budowle.
    Pozdrawiam Potocki Konrad "Kandzio"
    http://lodzmilitaria.dbv.pl

    OdpowiedzUsuń