ul. Łagiewnicka 25, Zegar wzorcowy

Na zdjęciu skrzyżowanie ulicy Bałucki Rynek i Łagiewnickiej.



Niemiecka administracja miała nie tylko nieograniczoną władzę nad mieszkańcami getta, ale była nawet w stanie przesuwać czas.

Kronika Getta Łódzkiego z 23 lipca 1942
:
"...Teoretycznie obowiązuje u nas przesunięty o 10 minut naprzód letni czas środkowoeuropejski...Ostatnio powstał plan uruchomienia dziesięciu zegarów publicznych, które wskazywałyby urzędowo ustalony czas dla getta. Projekt ten został zaakceptowany przez Bałucki Rynek i przekazany Głównej Komisji Fachowej dla wprowadzenia w życie. Stronę technicznę powierzono zegarmistrzowi p. Sz. Dłużniewskiemu..."


Kronika Getta Łódzkiego z 26 listopada 1942
:
"Zegar wzorcowy na Bałuckim Rynku, o którego zainstalowaniu już informowaliśmy, został uruchomiony w czwartek. Będzie to udogodnieniem dla ludności getta, ponieważ do tej pory każdy urząd i resort kierował się innym czasem, co często prowadziło do spóźnień, budzących niezadowolenie kierownictwa. Miejmy nadzieję, że dzięki temu zegarowi wzorcowemu przyjmie się w getcie jednolity czas."


Od listopada 1942 roku wzorcowy zegar na dachu kamienicy przy ul. Łagiewnickiej 25 wskazywał jedyny właściwy, kończący się czas "Wohngebiet der Juden".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz